Skip to main content
04.08.2021 | Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio BOBOLA)/fot.©️ Mazur(cbcew.org.uk)

Bł. Carlo Acutis w polskiej parafii!

Relikwie bł. Carlo Acutisa trafiły do trzech londyńskich parafii. Jedna z nich to parafia polska, pw. św. Wojciecha na South Kensington. Uroczyste wprowadzenie relikwii odbędzie się najprawdopodobniej 10 października. Ale czy tak się stanie? Ojcowie Oratorianie, którzy od blisko 80 lat użyczają Polakom swojej kaplicy Little Brompton Oratory, z przyczyn sanitarnych nadal nie zdecydowali się na jej otwarcie.

Jednak przy relikwiach bł. Carlo można się modlić już dzisiaj, bowiem są one tam, gdzie proboszcz, który się o nie wystarał, a więc w kościele św. Patryka na West Hendon. Ks. Bartosz Rajewski pełni tam posługę proboszcza, odprawiając Msze św. zarówno po polsku, jak i po angielsku. Tym samym jest on podwójnym proboszczem, dwóch różnych parafii. Sytuacja wcale nie tak rzadka w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkać można również polskich gospodarzy brytyjskich parafian. A w tym przypadku irlandzkich, bo do św. Patryka schodzą się głównie Irlandczycy.

10 lipca ks. Bartek, ministranci i ich rodziny spotkali się w kaplicy Najświętszego Sakramentu Katedry Westminsterskiej. Bp Paul McAleenan przekazał im relikwie bł. Carlo Acutisa, które są darem abp. Domenico Sorrentino z Asyżu dla ministrantów parafii św. Wojciecha. Relikwie otrzymały również dwie parafie angielskie w Londynie, jedna z nich to parafia, gdzie Carlo został ochrzczony (Our Lady of Dolours Servite Church, Fulham Road), a druga to parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Shrine of the Blessed Sacrament, Corpus Christi, Maiden Lane).

Parafia św. Wojciecha jest na pewno jedną z najbogatszych w relikwie polskich parafii w Wielkiej Brytanii. Cztery relikwie i specjalne Msze św. w cztery niedziele w miesiącu: św. Wojciech,. św. Faustyna, św. ojciec Pio i św. Szarbel, do którego pielgrzymują Polacy z całej Anglii, a nawet z Polski. I teraz bł. Carlo Acutis. Dlaczego on?

Mamy silnie rozwinięte duszpasterstwo ministrantów, są chłopcy, którzy przejawiają pierwsze oznaki powołania, stąd pomysł, że mogłyby te reliwie pojawić się w naszej parafii. Napisałem prośbę do Asyżu, do sanktuarium bł. Carlo Acutisa. Dostałem odpowiedź, że trzeba zwrócić się bezpośrednio do abpa Asyżu, Domenico Sorrentino. Byłem przekonany, że to jest tylko czysta formalność, i że te relikwie na pewno do nas trafią. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste. Dostałem odpowiedź odmowną, w której napisano, że trzeba zwrócić się z prośbą do kardynała arcybiskupa Nicholsa. Wtedy zrezygnowałem, uznając że nie ma sensu go angażować, są bardziej potrzebujące parafie. I sprawę zamknąłem, planując że kiedyś wrócę do tematu. Aż pewnego dnia otrzymałem maila z sekretariatu biskupa Paula McAleenana, który jest odpowiedzialny za wspólnoty etniczne w Anglii i Walii, właśnie z taką informacją, że wszyscy w kurii westminsterskiej są zdziwieni, ponieważ przyszły zamawiane relikwie bł. Carlo Acutisa dla dwóch angielskich parafii, i jeszcze trzecia relikwia, w zalakowanej kopercie, dla naszej parafii – mówi w rozmowie z Radiem Bobola ks. Bartosz Rajewski.

W podobnie zaskakujących okolicznościach do parafii św. Wojciecha trafiły relikwie św. Szarbela. Polska parafia jest jedyną katolicką parafią w Wielkiej Brytanii, w której można modlić się przed relikwiami tego świętego Libańczyka. Jak trafiły do św. Wojciecha, o tym m.in. w rozmowie z ks. Bartkiem Rajewskim.

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z KS. BARTKIEM RAJEWSKIM (17 min.):


fot. ©️ Mazur(cbcew.org.uk)

Chcesz się dowiedzieć więcej o MB Kozielskiej-Zwycięskiej?

POLISH HERITAGE DAYS: ks. Juszczak dopiął swego!

Co zrobił ks. kanonik Ryszard Juszczak i kto go jeszcze dzisiaj pamięta? – rozmawiamy z Piotrem Wiśniewskim, który wyemigrował z PRL-u do “lepszego życia” i do dzisiaj wierny jest parafii, w której zakotwiczył na przełomie lat 70. i 80.


POLISH HERITAGE DAYS: Poproś Mamę! Co ci szkodzi? – rozmowa z ks. Markiem Reczkiem – proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli i opiekunem sanktuarium MBKZ w Londynie

Oddaję cześć Maryi, jako Matce mojego Pana, jednak mam też do Niej osobisty kult i szacunek ze względu na to, co już mi wyprosiła u Pana Boga, za nieustanną pomoc. Nigdy się nie zdarzyło, żeby zostawiła mnie samego. Bardziej kocham Jej syna, ale nie wyobrażam sobie, żeby nie szanować Matki kogoś, kogo się koch.”

POLISH HERITAGE DAYS: Małe różańce z Grenfell Tower się nie spaliły – rozmowa z Michałem Sobieszczakiem

17 czerwca minie 4. rocznica pożaru wieżowca Grenfell Tower. Zginęło 71 osób. Wśród ocalonych znalazła się jedna polska rodzina, która mieszkała tam od 33 lat. Michał Sobieszczak był pierwszym mieszkańcem Grenfell, który zobaczył wnętrze budynku po pożarze. Ze swojego domu, jak każdy lokator, mógł wybrać to, co ocalało i co chciałby zachować.

POLISH HERITAGE DAYS: Najstarszy hymn maryjny – Akatyst w duchu jedności – rozmowa z dr. Agnieszką Pluta

Ekumeniczny duch jedności i pojednania rozpocznie świętowanie 24. rocznicy koronacji cudownej płaskorzeźby MBKZ. Parafia św. Andrzeja Boboli, gdzie znajduje się ten cudowny wizerunek, już dzisiaj zaprasza na nabożeństwo, które odbędzie się w sobotę, 29 maja. Tego wieczoru zostanie wykonany Akatyst ku czci Matki Bożej. Niezwykłe dzieło, hymn pochodzący z V-VI wieku, typowy dla chrześcijańskich Kościołów wschodu. Śpiewany w cerkwiach. Zawsze a cappella i na stojąco.

POLISH HERITAGE DAYS: Kim był autor cudownej płaskorzeźby MBKZ? – rozmowa z dr. Andrzejem Suchcitzem

W ramach 5. edycji Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach Brytyjskich (Polish Heritage Days) przedstawiamy dzieje fenomenu cudownej płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej. Potajemnie stworzona przez więźniów Kozielska, cudem wywieziona z obozu, z polskimi żołnierzami przeszła cały bojowy szlak 2. Korpusu. Przed nią modlili się żołnierze walczący o Monte Cassino. A potem uchodźcy, polityczni emigranci, osiedli w Wielkiej Brytanii. Towarzyszła ich dzieciom i wreszcie kolejnym falom polskiej emigracji, i tak aż po dzień dzisiejszy.  Ten wizerunek Matki Bożej jest jedynym w Wielkiej Brytanii ukoronowanym koronami papieskimi (JP II – 08.06.1997 na krakowskich Błoniach).

Rozmowa z ks. Markiem Reczkiem – duszpasterzem londyńskiego sanktuarium

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie nazywany jest sanktuarium Matki Boskiej Kozielskiej-Zwycięskiej. Są liczne dowody wskazujące na to, że Maryja tej świątyni zawierzyła los swojego wizerunku, okazując, że chce być w tym miejscu czczona. Jest więc Jej cudowna płaskorzeźba i żywy kult, trwający od pokoleń; są korony nadane przez św. Jana Pawła II; są modlitwy i pieśni specjalnie dla Niej napisane.

Z księdzem Markiem Reczkiem, proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie rozmawiamy o tym, czym jest „Miejsce wsławione łaskami Najświętszej Panny” i „Źródło uzdrawiające naród”, jak nazywane są sanktuaria.

Maryja Kozielska–Zwycięska bardzo aktualna właśnie dzisiaj.

Zapraszamy na kolejną rozmowę z dr Andrzejem Suchcitzem, historykiem emigracji, autorem książki „Historia Płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej i jej kultu”, która ukaże się już jesienią.

Tropem cudownej płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej

Trwają przygotowania do druku pierwszej tak dokładnej historii fascynującej płaskorzeźby Maryi z dzieciątkiem, która znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie. W książce „Historia cudownej płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej i jej kultu” dr Andrzej Suchcitz, historyk polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich, zmierzył się z kontrowersjami, jakie narosły wokół powstania tego wizerunku. W rozmowie z radiem Bobola autor uchyla rąbka tajemnicy. 

Nowenna do “Matki emigrantów” przed Wniebowzięciem NMP

Gorąco zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  O wstawiennictwo będziemy prosić “Matkę emigrantów” – Matkę Bożą Kozielską-Zwycięską. Jej wizerunek ukazany w cudownej płaskorzeźbie szczególną czcią jest otaczany w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie – tzw. “Katedrze Wolnej Polski”.

Słuchaj i módl się: Litania do Matki Bożej Kozielskiej-Zwycięskiej

Po raz pierwszy śpiewana Litania do MBKZ w wersji audio zostanie zaprezentowana w niedzielę 7 czerwca, w Uroczystość Trójcy Świętej, o godzinie 14:30 czasu angielskiego, na stronie internetowej parafii św. Andrzeja Boboli w LondynieTUTAJ

Złóż podziękowanie lub intencję do Matki Bożej Kozielskiej- Zwycięskiej

W 1997 r. podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach Ojciec Święty Jan Paweł II koronował płaskorzeźbę Zwycięskiej Matki Bożej Kozielskiej. Na odwrocie wizerunku autor, por. Tadeusz Zieliński, wyciął słowa poety: “Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono”, własne nazwisko oraz datę ukończenia wizerunku: 3 maja 1941 r.
Matka Boża Kozielska patronowała zwycięstwu pod Monte Cassino oraz innym bitwom wygranym dzięki bohaterstwu i poświęceniu polskich żołnierzy. Po wojnie towarzyszyła Polakom na emigracji.

Obecnie płaskorzeźba Zwycięskiej Matki Bożej Kozielskiej znajduje się w polskim kościele św. Andrzeja Boboli – Patrona Polski – w Londynie.

Nabożeństwa do Matki Bożej Kozielskiej Zwycięskiej – w każdą środę po Mszy św. o godzinie 19:00

Historia cudownej płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej-Zwycięskiej

Poznaj historię płaskorzeźby oraz kościoła św. Andrzeja Boboli w Londynie – sanktuarium, w którym cudowny wizerunek Matki Boskiej Kozielskiej-Zwycięskiej się znajduje.